2018 Stage Programme

2019 stage programme will be announced at a later date

We’ve announced our stage splits for this year’s festival; revealing six stages set for takeovers from DMZ, Andy C, Appelsap, David Rodigan’s Ram Jam, Deep Medi, Swamp 81, Subdub, V Recordings, Metalheadz and more across the four days. 

More info revealed soon…

THE BEACH

THURSDAY 6TH SEPTEMBER

ALLEY CAT
EZRA COLLECTIVE (LIVE)
KINKAI
NUBYA GARCIA (LIVE)
POPPY AJUDHA
YAZMIN LACEY

LIQUID V ON THE BEACH
BRYAN GEE
DJ MARKY B2B PATIFE
ZERO T
MC: GQ

FRIDAY 7TH SEPTEMBER

ANDY H
FLOHIO
FREE WIZE MEN
INKA
LAYFULLSTOP
LEVELZ
MALI HAYES
PEANUT BUTTER WOLF
S4U

SATURDAY 8TH SEPTEMBER

KATBROWNSUGAR
CHELSEA BLUES
JOHNNY BE GOOD
BRAIN HOLIDAYS (LIVE)
JOHNNY CLARKE & THE DUB ASANTE BAND (live)
ISEO & DODOSOUND
NUMA CREW
JAMIE RODIGAN

SUNDAY 9TH SEPTEMBER

MEDI ON THE BEACH
A/T/O/S (LIVE)
COMMODO
EGOLESS (LIVE)
SICARIA SOUND
SILKIE
REAL ROOTS FT I-MANDALA

The Clearing

THURSDAY 6TH SEPTEMBER

RAM JAM
CHIMPO
DAVID RODIGAN
IRATION STEPPAS
JOHNNY OSBOURNE & SOUL STEREO (FATTA)
MISS RED (LIVE)
REGGAE ROAST & NATTY CAMPBELL
SHY FX & DYNAMITE MC

FRIDAY 7TH SEPTEMBER

ANDY H
DUB SMUGGLERS
DJ HYPE & EKSMAN
LEVELZ
MIST
NADIA ROSE
SASASAS
STEFFLON DON
THE HEATWAVE

SATURDAY 8TH SEPTEMBER

ANDY C PRESENTS
ANDY C
NOISIA
RANDALL
SPECTRASOUL
BLAZIN

MC’S:
2SHY
GQ
TONN PIPER

SUNDAY 9TH SEPTEMBER

APPELSAP
APPELSAP DJ’S
KAMAKAZE
KOJEY RADICAL
OCEAN WISDOM
J HUS
LADY LESHURR
JAYKAE
DUB PHIZIX & STRATEGY

The Moat

THURSDAY 6TH SEPTEMBER

ARTIKAL V SENTRY

BREAKFAKE
CIMM
E3
DUBDIGGERZ
YOUNGSTA x J:KENZO
NOMINE
ICICLE
HOST – SUN OF SELAH

FRIDAY 7TH SEPTEMBER

HEWITT & PDG
MARTHA
SHY ONE
DJ LAG
BARELY LEGAL
SILAS & SNARE

SATURDAY 8TH SEPTEMBER

SLIMZOS V MEAN STREETS
P JAM
D.O.K
YGG
SPOOKY
SLIMZEE
GRANDMIXXER
TRENDS & BOYLAN
AS IF KID

MC’S:
IRAH
JAMAKABI
KILLA P
MANGA

SUNDAY 9TH SEPTEMBER

FOR THE LOVE OF GARAGE
NO FAKING
BUMP & GRIND
MOONY
MIKE DELINQUENT
EL-B
MJ COLE
ONEMAN
BARELY LEGAL
ZED BIAS

THE VOID

THURSDAY 6TH SEPTEMBER

CRUCAST
SIRRAH
MR VIRGO
NOTION
SKEPSIS & BRU-C
DARKZY & BRU C
SPECIAL GUEST
LAZCRU
CRUCAST BACK TO BACK

FRIDAY 7TH SEPTEMBER

DEEP MEDI
JACK SPARROW B2B GANTZ
COMPA B2B KAIJU
COMMODO B2B KAHN
GOTH-TRAD
MALA
EGOLESS (LIVE)
SILKIE
TRUTH

MC’S:
CRAZY D
SUN OF SELAH

SATURDAY 8TH SEPTEMBER

DISPATCH V SYMMETRY
BOSTON
ZERO T B2B
BETA2
ANT TC1 & DRS
BREAK & DRS
DLR & VISIONOBI
TOTAL SCIENCE & VISONOBI
KYRIST & AD

MC’S:
DRS
VISIONOBI

SUNDAY 9TH SEPTEMBER

DMZ
DISTANCE V
PINCH
HATCHA V YOUNGSTA
(BLOODLINE)
DIGITAL MYSTIKZ V
LOEFAH
KAHN V NEEK
JOE NICE V
N-TYPE

MC’S:
CRAZY D
SGT POKES

THE GARDEN

THURSDAY 6TH SEPTEMBER

EXIT RECORDS X METALHEADZ X STAR WARZ
ANT TC1
BLOCKS & ESCHER
DBRIDGE B2B GOLDIE
ONE87
RANDALL B2B DOC SCOTT
SKEPTICAL
ZED BIAS B2B FIXATE

MC’S:
AD
STRATEGY
SP:MC

FRIDAY 7TH SEPTEMBER

25 YEARS OF V RECORDINGS
ARTIFICIAL INTELLIGENCE
BRYAN GEE
DILLINJA
DJ MARKY
JUMPING JACK FROST
SAFIRE
SERUM

MC’S:
DYNAMITE MC
GQ
LOWQUI

SATURDAY 8TH SEPTEMBER

HATCHA & FRIENDS
CHEF
FINWA B2B GENO COCHINO
HATCHA & CRAZY D
J:KENZO B2B DISTANCE
SUKH KNIGHT
TRUTH B2B N-TYPE
ZED BIAS B2B CHIMPO

MC’S:
CRAZY D
SGT POKES

SUNDAY 9TH SEPTEMBER

SPEARHEAD RECORDS
DJ AMA & AURORA
RIYA
VILLEM
BCEE
CALIBRE
LENZMAN
S.P.Y

MCS:
DRS
LOWQUI
VISIONOBI
MC TEMPZA

THE STABLES

THURSDAY 6TH SEPTEMBER

BONOBO
POWERCUT
TASH LC
JUBILEE
WALTON

FRIDAY 7TH SEPTEMBER

GKUT
KOOLADE
KSR
CHILDREN OF ZEUS
HIGH FOCUS:
DIRTY DIKE, FLIPTRIX, JAM BAXTER, COOPS, ED SCISSOR, DJ SAMMY B-SIDE, MOLOTOV, TALOS
Nice Up Takeover – SHEPDOG, RED EYE HIFI, RIDDIM PUNKS

SATURDAY 8TH SEPTEMBER

BOOM BAP X TROPICO

B.O.C
JIVES
RYAN DE LA CRUZ
TEAM DREEBS / CONCEPT OF THOUGHT / DAISY DRAGE
SONNYJIM & THE PURIST
KEV BROWN
DATKID
JIVES FT JMAN, DATKID, KANNAMAN & CAPS
DEVILMAN
PRESIDENT T
PETE CANNON
NEFFA T
KOTEI
NOBLE

HOSTED BY FRANKO FRAIZE

SUNDAY 9TH SEPTEMBER

ANNA MORGAN
PROC FISKAL
FILIP MOTOVUNSKI
SULLY
DJ STORM
MANTRA
DJINN
BILLAIN
MC LD

SUBDUB ARENA

THURSDAY 6TH SEPTEMBER

SWAMP 81
CHUNKY
LAMONT
LOEFAH
MADAM X
ORSON b2b HOPS
PINCH

MC’S:
CHUNKY
TMAN

FRIDAY 7TH SEPTEMBER

WALK N SKANK
SINAI SOUND
PART2STYLE
REGGAE ROAST feat
NATTY CAMPBELL
MUNGO’S HIFI feat
CHARLIE P, EVA LAZARUS, KILLA P & GARDNA
DANNY T & TRADESMAN
DUB SMUGGLERS

SATURDAY 8TH SEPTEMBER

CHANNEL ONE
JAH SHAKA
SINAI SOUND

SUNDAY 9TH SEPTEMBER

SUBDUB 20
DUBKASM
IRATION STEPPAS
MAASAI WARRIOR
O.B.F FEAT SHANTI D, CHARLIE P & SR WILSON
SAMMY DREADLOCKS

BALLROOM

THURSDAY 6TH SEPTEMBER

BEAMER & MR.MAC
JUST JAY, JIMMY MAGIC & KINNY
DJ DARKO & MC JOLLA
MACK, BLIND JUDGE & REDEX
JOE NBO, BEN JAMMIN & KNEGATIV
LUKE EP
T-BONE & ACEN
KOPEX, DUPPY DUBZ & MC LT

FRIDAY 7TH SEPTEMBER

HNOY, MECHXNIZED & RESURRECT
LUSH, GREAZUS & D2
BLACKFOOT, GRINZ & HIJAK
DJ LEROY, MR NICE & COZZIE WATT
BRK & PULLA
ELISA DO BRASIL
SEQUENCE, SYNTEK & MR LOVELY
JUNIOR SP. & TAF LATHOS

SATURDAY 8TH SEPTEMBER

ES & CRISS NSA
BUER, DRED, KRYO & LORD JABU (SUBTLE FM)
KATYA SHUTNIZZA
DUKU & MC NO LIMIT
SIR HISS
MR K
CULTURE JAH TOVO, HANUMAN JR. & SOZA

SUNDAY 9TH SEPTEMBER

AFFILIATE & OSIRIS MC
TBM, DC & GORILLA TACTICS
TONY STARKS, SEEDS OF SOUNDS & ALCHEMICZ
THE CONNECTION (SA) TAKEOVER
ALEX:IGNO
DJ FERRO, NITRO & MC DEF
BREEZ, PAV:IO & GIULIO T
CIVIL DIN

THE COURTYARD

THURSDAY 6TH SEPTEMBER

DEEP DARK & DANGEROUS

ONHELL
DALEK ONE B2B COLTCUTS
SEPIA
KHIVA
TRUTH
DISTINCT MOTIVE
SEVEN
TAIKO

HOSTED BY SGT POKES & KILLA P

FRIDAY 7TH SEPTEMBER

DUBSPLASH

SAMITY & KAPPA IRIE
BRADA SELECTA
ANJA G & DR. OBI
DIGITRON
DUB-STUY SOUND
ROOTS IN SESSION

SATURDAY 8TH SEPTEMBER

JAMES DAVID ARCHER & JR. NATTY
VELASQUEZ, BADMAN & GRINGO
DRYMAN & DENOIR FT SMACK

24HR GARAGE GIRLS

SAMMY VIRJI, CUNNING & HAMDI
CELLARDORE
MIKEY B FT MC VAPOUR
SHOSH
DEADBEAT UK FT MC FORCA
VITAL TECHNIQUES & MC PEAN

HOSTED BY MC VAPOUR & MC BIG STIX

SUNDAY 9TH SEPTEMBER

BLOKEYE, EFFIGY & PEDEADSTRIAN
IBWT CREW
GRADE 10:
8BALL
CLASSIC COKE
FOREVER
KOLLAPS
LOOSEWOMEN
NOKIA BOYS
PRAYER
JAHWY, ZELDUH & SQUAREWAVE
BOGL & TREYZILLA
GG BRONZIE & MCLK
NEENSU

THE DUNGEON

THURSDAY 6TH SEPTEMBER

KAISHI, HVNT & ALTHIA
SAIYAN & BMC KRU
ALTEX & INC W/ MC KENNA
TALISMAN
DESPISE
SPHERE
MATE & RESET
THE BASS RACE & NAFROB

FRIDAY 7TH SEPTEMBER

NEALZ, GLADE (VEXED) & SMIFF (VEXED)
DJ TEZ
PEFLEX, ANTHROPIC & ENCRYPT
DANOX, HAXBY & WOLFY
VIKANE B2B KANEVOL & MC BROWNIE
JUNIOR JONES, SHAI SENSI & THE SCARZ
YOUTHMAN, AJAM & RAXX
K-ROB

SATURDAY 8TH SEPTEMBER

DIYALA & YESH
207
SHECO
SAID5
DOUBLE B
KICK KONG

SUNDAY 9TH SEPTEMBER

RASTAFAIRY, BHONGO, BOB & LOS PIBES
NOT GUILTY, CHARLY CUT & NO HUMAN SOUND
MAES & PRIMITIVE GROOVE
WAKE & BAKE W/ MARIA-LEA
RUMBLER
HAMEL, 5TER, SEEK & DESTROY
KAYTO & OTO
UNREAL PROJECT & BASSASSIN